(Ξανα)ανακαλύπτοντας τα Μαθηματικά

Κατά την πρόσφατη Σύνοδο των Πρυτάνεων, ο Υπουργός Παιδείας ανακοίνωσε αυξήσεις στο μισθολόγιο των Πανεπιστημιακών, οι οποίες θα κυμαίνονταν από 2,5% (για τους Λέκτορες) έως 7,5% (για τους Καθηγητές). Μάλιστα, οι αυξήσεις αυτές παρουσιάστηκαν ως μια προσπάθεια αναγνώρισης των μεγάλων μειώσεων που υπέστησαν οι αποδοχές των Πανεπιστημιακών κατά την τριετία 2010-2012 (από 30% έως 40% περίπου στις καθαρές αποδοχές λαμβάνοντας υπόψη τις μειώσεις βασικού μισθού και επιδομάτων και την κατάργηση των δώρων).

Μαθαίνουμε ότι με τα Μαθηματικά της σημερινής κυβέρνησης, η νέα μισθολογική μείωση, κατά 8,5% σε έναν Καθηγητή, έρχεται για να καλύψει, έστω και κατά ένα μέρος, μισθολογικές απώλειες της τάξης του 40% από το 2010 έως σήμερα!

Το Σάββατο 13 Μαΐου, ωστόσο, με την κατάθεση του πολυνομοσχεδίου για τα νέα μνημονιακά μέτρα, αποδείχτηκε ότι όχι απλά δεν υπάρχουν αυξήσεις αλλά, αντιθέτως, οι καθαρές αποδοχές είναι μειωμένες στις ανώτερες βαθμίδες (Αναπληρωτές και Καθηγητές) από 1% έως και 8,5%, σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, ενώ στις κατώτερες (Λέκτορες και Επίκουροι) είναι πρακτικά στα ίδια επίπεδα! Μετά το περίφημο “0% + 0% = 14%”, 15 χρόνια πριν, μαθαίνουμε ότι για τα Μαθηματικά της σημερινής κυβέρνησης, η νέα μισθολογική μείωση, κατά 8,5% σε έναν Καθηγητή, έρχεται για να καλύψει, έστω και κατά ένα μέρος, μισθολογικές απώλειες της τάξης του 40% από το 2010 έως σήμερα! Ε, όχι κι έτσι!

Το νέο μισθολόγιο φέρνει σημαντικές μειώσεις προκειμένου να ικανοποιήσει δύο σκοπιμότητες:

(α) να μειώσει το συνολικό μισθολογικό κόστος. Είναι γνωστό πως, λόγω της μη αναπλήρωσης των κενών θέσεων που έχουν προκύψει από συνταξιοδοτήσεις και αποχωρήσεις συναδέλφων, τόσο στο ΕΜΠ όσο και στα άλλα ΑΕΙ, υπάρχει «αντιστροφή της πυραμίδας». Συνεπώς, οι μειώσεις για τις ανώτερες βαθμίδες κάθε άλλο παρά τυχαίες είναι και αφορούν το μεγαλύτερο μέρος των καθηγητών (στο ΕΜΠ πάνω από το 70% των μελών ΔΕΠ υπηρετούν σήμερα στη βαθμίδα του Καθηγητή και του Αναπληρωτή Καθηγητή).

(β) να «ακυρώσει» την απόφαση του ΣτΕ για αποκατάσταση των μισθών των Πανεπιστημιακών στα προ του 2012 επίπεδα. Υπενθυμίζεται πως ανάλογη «ντρίπλα» είχε κάνει το 2014 η τότε κυβέρνηση δημιουργώντας νέο μισθολόγιο για τους ενόπλους, το οποίο αποκαθιστούσε μερικά τις προ του 2012 αποδοχές. Η Ολομέλεια του Ανωτάτου Ακυρωτικού Δικαστηρίου με τις υπ’ αριθμ. 1125- 1128/2016 αποφάσεις της έκρινε ότι είναι αντισυνταγματικό το μισθολόγιο του 2014. Αλλά μέχρι να γίνουν νέες προσφυγές, να βγουν αποφάσεις και να εφαρμοστούν(;), «ποιος ζει, ποιος πεθαίνει» που είπε πρόσφατα Υπουργός της κυβέρνησης όταν ρωτήθηκε για τα νέα μέτρα.

Τα κακά νέα όμως δεν τελειώνουν εδώ. Οι καθαρές αποδοχές μας θα υποστούν ακόμη μεγαλύτερες μειώσεις λόγω της μείωσης του αφορολόγητου. Η κυβέρνηση νομοθετεί για μία ακόμη φορά μελλοντικά μέτρα, όπως είχε κάνει το 2016 με το πάγωμα των χρονοεπιδομάτων (για το οποίο εμείς είχαμε πει την ίδια στιγμή πως πρόκειται όχι για πάγωμα, αλλά για μείωση μισθών, βλ. http://www.pd.ntua.gr/?p=717) ή με την «πατέντα» της «προσωπικής διαφοράς» (που σταθερά το επόμενο ή μεθεπόμενο χρόνο καταργείται), καθώς έχει συνειδητοποιήσει ότι με τον τρόπο αυτό περιορίζει τις αντιδράσεις και το πολιτικό   κόστος.   Αντίστοιχη  εξάλλου   αντιμετώπιση  επιφυλάσσει   και   για  τις   συντάξεις,   που θαπερικοπούν έως και 18% (μιας που θεωρούμαστε … «υψηλόμισθοι»), μετά το 2019. Συνάδελφοι που συνταξιοδοτούνται ή θα συνταξιοδοτηθούν τα επόμενα χρόνια θα κληθούν να ζήσουν σε συνθήκες αναξιοπρέπειας.

Η καθολική αντίδραση και αντίσταση στα νέα μέτρα είναι μονόδρομος. Κάποιοι ενδεχομένως να πιστεύουν πως οι αποσπασματικές απεργιακές κινητοποιήσεις δεν είναι αποτελεσματικές. Συμμεριζόμαστε αυτόν τον προβληματισμό. Όμως, σε καμία περίπτωση αυτό δεν δικαιολογεί την απουσία της Ακαδημαϊκής Πρωτοβουλίας από το τελευταίο Δ.Σ. του Συλλόγου ΔΕΠ ΕΜΠ, το οποίο είχε ως αποκλειστικό θέμα την αντίδρασή μας στα νέα μέτρα και τη συμμετοχή του Συλλόγου στη γενική απεργία της 17ης Μαΐου. Κι αυτό διότι η αποχή από το συλλογικό αγώνα εκλαμβάνεται από τους κυβερνώντες ως σιωπηρή αποδοχή των μέτρων.

Εκτός και αν είναι όντως έτσι.

(Ξανα)ανακαλύπτοντας τα Μαθηματικά

Προσθέστε το σχόλιο σας