Πανωλεθρίαμβος

Η κυβέρνηση πανηγυρίζει για την «ιστορική μεταρρύθμιση» της ίδρυσης των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Ακόμη κι αν οι τελευταίες δημοσκοπήσεις φίλιων σε αυτήν μέσων, που πραγματοποιήθηκαν μετά την ψήφιση του νόμου, δείχνουν την αντιστροφή μιας ισχνής μέχρι τώρα πλειοψηφίας «υπέρ» των ιδιωτικών πανεπιστημίων σε «κατά». Με ισχυρότατα ποσοστά «κατά» στους νέους ανθρώπους και στις παραγωγικές ηλικίες. Με πλήρη πολιτική απομόνωση της ΝΔ κατά την ψήφιση.

Η κυβέρνηση υπέστη μια σημαντική πολιτική ήττα. Η κλασική συνταγή της αντιστροφής της πραγματικότητας μέσω ενός επικοινωνιακού blitzkrieg δεν έπιασε. Η επί χρόνια απαξίωση και προσβολή των δημοσίων πανεπιστημίων και των Ελλήνων πανεπιστημιακών, η προκλητική προσπάθεια να εμφανιστεί το νομοσχέδιο ως κίνηση «για το καλό μας», οι πηχυαίοι τίτλοι για τα μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού που αδημονούν να έρθουν στην Ελλάδα (χωρίς ονόματα, βεβαίως) δεν μπόρεσαν αυτή τη φορά να κάνουν την δουλειά. Ίσως, γιατί η ελληνική κοινωνία, που είναι διατεθειμένη να υποστεί κάθε θυσία για ένα καλύτερο μέλλον των παιδιών της, να συνειδητοποίησε ότι κι αυτό βγαίνει, κυνικά, στο σφυρί.

Αλλά, τίποτε από αυτά δεν θα είχε συμβεί αν δεν υπήρχαν οι μεγάλες κινητοποιήσεις της πανεπιστημιακής κοινότητας και πρώτα απ’ όλα των φοιτητών. Στην πιο δύσκολη περίοδο, εν μέσω εξεταστικής, οι φοιτητές και οι φοιτήτριες άλλαξαν προτεραιότητες. Με πραγματικές απώλειες στη «βολή τους» ξεκίνησαν ένα δυναμικό αγώνα για την υπεράσπιση των θεμελιωδών δικαιωμάτων τους, για το μέλλον τους. Έσπασαν τη συσσωρευμένη τηλε-απάθεια, γέμισαν τα αμφιθέατρα ξανά, γέμισαν τους δρόμους, κονιορτοποίησαν την προπαγάνδα των «μειοψηφιών», αντιστάθηκαν με τόλμη στον ανοιχτό και κρυφό αυταρχισμό. Είπαν «είμαστε εδώ» με τον πιο εμφατικό τρόπο. Και σε αυτό δεν υπάρχει undo, φίλοι της ψηφιακής αποχαύνωσης.

Η κυβέρνηση το φυσάει και δεν κρυώνει. Και μόλις άδειασαν οι δρόμοι βγάζει όλη την εκδικητική της μανία. Προσάγει πισθάγκωνα, σαν εγκληματίες, 49 φοιτητές-τριες στο ΑΠΘ, με επέμβαση των ΜΑΤ, μετά από πρόσκληση της Πρυτανικής Αρχής -σύμφωνα με δήλωση επικεφαλής τους-, και μετατρέπει τις προσαγωγές σε συλλήψεις για να δείξει ότι «ανοχή τέλος». Ο Πρωθυπουργός διαλαλεί ότι δεν είναι δυνατόν οι φοιτητές που «παρανομούν» να μην διαγράφονται, μεταφέροντας την ευθύνη στους πρυτάνεις να κάνουν αυτό που θα είχε τεράστιο κόστος για εκείνον. Άλλο να το λες, κι άλλο να το κάνεις. Αλλά και τα εδώ παρακολουθήματα της κυβέρνησης δεν διστάζουν να ψιθυρίζουν, ολοένα και πιο δυνατά, ότι οι φοιτητές «πρέπει να τιμωρηθούν για όσα έκαναν», η «εξεταστική πρέπει να χαθεί», ακόμη κι αν τίποτε δεν το δικαιολογεί. Τυφλή εκδικητική μανία.

Οι δρόμοι μπορούν εύκολα ξανά να γεμίσουν. Κι αυτό το ξέρουν καλά.  Και την επόμενη φορά, στηριγμένοι στην ενότητα που οικοδομήθηκε μέσα στο «καυτό» δίμηνο των αγώνων, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα. Άλλωστε, το «θα συνεχίσουμε μέχρι τη νίκη», μέχρι τη μη εφαρμογή του νόμου για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, είναι στα χείλη και στις καρδιές όλων αυτών που συμμετείχαν σε αυτόν τον μεγάλο αγώνα. Οι επιθετικές ενέργειες της κυβέρνησης πρέπει να αντιμετωπιστούν με αποφασιστικότητα τώρα, από όλες και όλους μαζί.

Στον αγώνα αυτόν οι συναδέλφισσες και συνάδελφοι του ΕΜΠ έδωσαν το δικό δυναμικό παρόν. Παρά την προκλητική στάση της πλειοψηφίας του ΔΣ του ΣΔΕΠ ΕΜΠ να κρατήσει το Σύλλογο αδρανή, νεκρό, με κάθε τρόπο, βρήκαμε τον τρόπο η καθαρή αντίθεση της πλειοψηφίας των καθηγητριών και καθηγητών του ΕΜΠ στο νόμο να εκφραστεί. Στις συζητήσεις στις Σχολές, στη συλλογή των υπογραφών για τις συνελεύσεις, με τη συμμετοχή στις κινητοποιήσεις υπερασπιστήκαμε τους εαυτούς μας και το Δημόσιο Πανεπιστήμιο, όταν η διοίκηση (Πρυτανεία, Συμβούλιο, Σύγκλητος) του ΕΜΠ έβαζε ως προτεραιότητα την επίδειξη «ευπείθειας» και «καλής διαγωγής» έναντι των κυβερνώντων και όχι τον κοινωνικό ρόλο και την τιμή του ΕΜΠ.

Κουρασμένοι, ίσως, από μια περίοδο δύσκολη που τάραξε την κανονικότητά μας, έχουμε από την άλλη πλευρά κάθε λόγο να αντιμετωπίζουμε το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Το Δημόσιο Πανεπιστήμιο, οι φοιτητές, οι καθηγητές, οι εργαζόμενοί του, ανανέωσαν τη σχέση τους με την ελληνική κοινωνία και έδειξαν ότι δεν είναι εύκολος αντίπαλος. Έδειξαν ότι υπερασπίζονται κάτι πολύ περισσότερο από τις «δουλειές» τους, υπερασπίζονται ένα πολύτιμο δημόσιο αγαθό. Και θα συνεχίσουμε να το κάνουμε, με περισσότερη δύναμη, μετά τις τελευταίες κινητοποιήσεις.

• ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
  • ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ 49 ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΩΝ ΣΤΟ ΑΠΘ
  • ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΙ ΟΧΙ ΤΗ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΗ ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Πανωλεθρίαμβος_22-3-2024