Το νέο δόγμα «1:1» και η (και μη χειρότερα) επανέναρξη των μαθημάτων μετά τις γιορτές

Tα Πανεπιστήμια ετοιμάζονται να επαναλειτουργήσουν μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων, ενώ συμπληρώνονται δυο χρόνια από την έναρξη αυτής της πρωτόγνωρης περιπέτειας. Δύο χρόνια μέσα στα οποία η κυβέρνηση και το ΥΠΑΙΘ θα έπρεπε να εστιάσουν αφενός στο να προστατέψουν την πανεπιστημιακή κοινότητα από την πανδημία και αφετέρου να διασφαλίσουν την καλύτερη δυνατή διεξαγωγή της ακαδημαϊκής διδασκαλίας και έρευνας. Επί αυτών, ακολουθούν, με συνέπεια ομολογουμένως, τη «σοφή» γραμμή «ότι είναι να ‘ρθει θε να ‘ρθει…». Επί άλλων, οι κυβερνώντες επέλεξαν να επιδείξουν εξαιρετική ενάργεια: συνεχή «δωράκια» στην ιδιωτική εκπαίδευση με fast track αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων σε «κάθε καρυδιάς» ιδιωτικά κολλέγια και ελάχιστη βάση εισαγωγής ώστε να μεγαλώσει ακόπως η πελατεία, πανεπιστημιακή αστυνομία, επιδεικτικές αστυνομικές επιχειρήσεις «νόμου και τάξης» κλπ. Και βέβαια αναμένεται το νέο πλαίσιο λειτουργίας των ΑΕΙ με επαναφορά – νεκρανάσταση των παντελώς αποτυχημένων συμβουλίων διοίκησης, κλείσιμο σχολών και τμημάτων σε πολλά ιδρύματα, όχι στη βάση μιας οποιασδήποτε ανάλυσης αλλά στη βάση της απόφασης για συρρίκνωση του κόστους της δημόσιας εκπαίδευσης, με κάθε μέσο. Σε αυτή την κατεύθυνση εντάσσεται και η ανακοίνωση από το ΥΠΑΙΘ 400 «νέων θέσεων» στα ΑΕΙ, παραβιάζοντας για μια ακόμη φορά κατάφορα το Άρθρο 65 του Ν. 4610/2019 αναφορικά με την αναπλήρωση των θέσεων που κενώνονται από συνταξιοδότηση ή άλλη αιτία. Στο ΕΜΠ, χαρακτηριστικά, δόθηκαν μόλις 17 νέες θέσεις, ενώ αυτές που κενώθηκαν μόνο το 2019 ήταν 25 (το Υπουργείο αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο οι θέσεις αυτές να καλύπτουν και το 2020!). Η σχετική ανακοίνωση της Συγκλήτου του ΕΜΠ, κατώτερη της οξύτητας του προβλήματος, δεν αναφέρεται καν στη νομοθετική υποχρέωση της κυβέρνησης προσφέροντάς της απλόχερα το άλλοθι που τόσο επιθυμεί για την αποδέσμευσή της από αυτή. Προσφάτως μάλιστα, μάθαμε ότι στις 17 Ιανουαρίου ξεκινάει η εκπαίδευση 400 ειδικών φρουρών της ΟΠΠΙ. Η κυβέρνηση φαίνεται να προτείνει έναν νέο κανόνα «1:1», πιο κοντά στο όραμά της για την ανώτατη εκπαίδευση: για κάθε μία νέα θέση μέλους ΔΕΠ θα προσλαμβάνεται κι ένας ειδικός φρουρός.

Η κυβέρνηση και το ΥΠΑΙΘ είτε έχουν συνειδητά επιλέξει να μας εμπαίζουν είτε «ποντάρουν» με εγκληματική ελαφρότητα στο «αισιόδοξο» σενάριο της υγειονομικά ακίνδυνης μετάλλαξης «Ο» που θα επιφέρει ως δώρο την ανοσία της αγέλης. Και παραγγέλνουν για μια ακόμη φορά το πλήρες άνοιγμα των πανεπιστημίων, χωρίς κανένα πρόσθετο μέτρο, ούτε καν μια αλλαγή των υγειονομικών πρωτοκόλλων. Ξέρουν όμως πολύ καλά ότι στα πανεπιστήμια υπάρχει έκρηξη κρουσμάτων άνευ προηγουμένου,  ότι κατά τη διάρκεια των διακοπών υπήρξε χαλάρωση των μέτρων και αλματώδης αύξηση των κρουσμάτων, ειδικά σε νεαρές ηλικιακές ομάδες, ότι τα υψηλά ποσοστά εμβολιασμού στην πανεπιστημιακή κοινότητα δεν αποτελούν ικανή συνθήκη για την ανακοπή της διασποράς της μετάλλαξης «Ο», ότι τα self ή τα rapid test  γίνονται ολοένα και πιο δυσεύρετα και πανάκριβα (ενώ έχει ανοίξει και η συζήτηση για το πόσο αξιόπιστα μπορεί να είναι), ότι στην ουσία με 50.000 κρούσματα καθημερινά η πανδημία βρίσκεται σε έξαρση (και με μεγάλη -ήδη- αύξηση των εισαγωγών στα νοσοκομεία) και με άγνωστο χρονικό ορίζοντα. Και τι κάνει; Κρατάει την πληρότητα στα αμφιθέατρα στο 100%, δεν δίνει ούτε καν τα δωρεάν test που δίνει στους μαθητές και εκπαιδευτικούς των σχολείων! Στρουθοκαμηλίζει ακόμη και έναντι του προβλήματος ότι πολλοί θα χάσουν τις εξετάσεις τους επειδή νοσούν ή, ακόμη χειρότερα, θα έλθουν στις εξετάσεις τους, ενώ νοσούν, για να μην τις χάσουν!

Ας συνέλθουν, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα! Να θέσουν σε δεύτερη προτεραιότητα τη μικροπολιτική τους ατζέντα και να προχωρήσουν άμεσα σε ουσιαστικά και συγκεκριμένα μέτρα, έστω και αυτή την ύστατη στιγμή, για την αντιμετώπιση της πανδημίας. Τα μέτρα είναι γνωστά και τα έχουμε ξαναπεί. Χρειάζονται, όμως, και πόροι και πολιτική βούληση ενίσχυσης της Δημόσιας Υγείας και του Δημόσιου Πανεπιστημίου από πλευράς κυβέρνησης. Και βέβαια ειλικρινής διάθεση για διεκδίκηση και αποφασιστικότητα από την πλευρά της Διοίκησης του ΕΜΠ.

Αλλά, φοβόμαστε, ότι αυτά κυρίως είναι αυτά που λείπουν…

09.01.2022

Το νέο δόγμα «1:1» και η (και μη χειρότερα) επανέναρξη των μαθημάτων   09-01-2022